איך לבדוק דוח ריכוז נתונים

דוחות אשראי מפרטים את היסטוריית תשלומי החשבונות, הלוואות, חוב שוטף ומידע פיננסי אחר. הם מראים היכן אתה עובד וחי והאם נתבעת, נעצרת או הגשת פשיטת רגל.

דוחות אשראי עוזרים למלווים להחליט אם הם יתנו לך אשראי או יאשרו הלוואה. הדוחות עוזרים גם לקבוע מה הריבית בה תחויב. מעסיקים, מבטחים ובעלי נכסים להשכרה עשויים להסתכל גם בדוח האשראי שלך. לא תדע באיזה דוח אשראי ישתמש נושה או מעסיק כדי לבדוק את האשראי שלך.

לשכות לדיווח על אשראי אוספות ומתחזקות מידע עבור דוחות האשראי שלך. כל לשכה מנהלת רשומות משלה וייתכן כי אין לה מידע על כל החשבונות שלך. למרות שיש הבדלים בין הדוחות שלהן, אף לשכה אינה חשובה יותר מהאחרות. והמידע שיש לכל סהלשכות חייב להיות מדויק.

חשוב לבדוק את דוחות האשראי שלך באופן קבוע כדי לוודא שהמידע האישי והפיננסי שלך מדויק. זה גם עוזר לוודא שאף אחד לא פתח חשבונות על שמך ומבצע הונאה. אם אתה מוצא שגיאות בדוח האשראי שלך, נקוט צעדים לתיקונן.

איך אוכל להשיג את דוח האשראי שלי?

כדי להשיג דוח אשראי תוכל להיכנס לאתר של קרדיט דאטא ולבקש גישה לדוח ריכוז נתונים שלך. האתר שייך לבנק ישראל תחתיו עובדת מערכת נתוני האשראי שהיא ספקית המידע העיקרית של לשכות האשראי.

לפי החוק, כל אזרח רשאי לבקש פעם בשנה דוח ריכוז נתונים בחינם. במקרה הצורך ואתם רוצים לקבל דוח בתדירות גבוה יותר תצטרכו לשלם סכום סמלי כדי לקבל דוח מעודכן.

איזה מידע אני צריך לספק כדי לקבל את הדוח החינמי שלי?

עליך לספק את שמך, כתובתך, מספר תעודת זהות ותאריך לידה. אם עברתם בשנתיים האחרונות, ייתכן שתצטרך לספק את הכתובת הקודמת שלך. כדי לשמור על אבטחת התיק שלך, כל חברת דיווח אשראי בפריסה ארצית עשויה לבקש ממך מידע שרק היית יודע, כמו סכום תשלום המשכנתא החודשי שלך. כל חברה עשויה לבקש מכם מידע שונה מכיוון שהמידע שיש לכל אחת מהקובץ עשוי להגיע ממקורות שונים.

מדוע אני רוצה עותק של דוח ריכוז נתונים שלי?

בדוח האשראי שלך יש מידע המשפיע על האם אתה יכול לקבל הלוואה – וכמה תצטרך לשלם כדי ללוות כסף. אתה רוצה עותק של דוח האשראי שלך בשביל כמה דברים:

וודא שהמידע מדויק, מלא ומעודכן לפני שאתה מגיש בקשה להלוואה לרכישה גדולה כמו בית או מכונית, רכישת ביטוח או בקשה למשרה.

עזרה בשמירה מפני גניבת זהות. זה כאשר מישהו משתמש במידע האישי שלך – כמו שמך, מספר הביטוח הלאומי שלך או מספר כרטיס האשראי שלך – כדי לבצע הונאה. גנבי זהות עשויים להשתמש במידע שלך כדי לפתוח חשבון כרטיס אשראי חדש על שמך. ואז, כאשר הם לא משלמים את החשבונות, חשבון העבריין מדווח בדוח האשראי שלך. מידע לא מדויק כזה יכול להשפיע על היכולת שלך לקבל אשראי, ביטוח או אפילו עבודה.

מה אם אני מוצא שגיאות – או אי דיוקים או מידע לא מלא – בדוח האשראי שלי?

במסגרת החוק, גם חברת דיווח האשראי וגם ספק המידע (כלומר האדם, החברה או הארגון המספק מידע לחברה המדווחת על צרכנים) אחראים לתיקון מידע לא מדויק או לא שלם בדוח שלך. כדי לנצל את מלוא זכויותיך על פי חוק זה, פנה לחברת דיווח האשראי וספק המידע.

1. ספר לחברת דיווח האשראי בכתב איזה מידע לדעתך אינו מדויק

חברות דיווחי אשראי חייבות לחקור את הפריטים המדוברים – בדרך כלל תוך 30 יום. עליהם גם להעביר את כל הנתונים הרלוונטיים שאתה מספק על אי הדיוק לארגון שמסר את המידע. 

עם סיום החקירה, על חברת דיווח האשראי למסור לך את התוצאות הכתובות ואת העותק בחינם של הדוח שלך אם המחלוקת מביאה לשינוי. 

2. ספרו לנושה או לספק מידע אחר בכתב כי אתם חולקים על פריט

ספקים רבים מציינים כתובת למחלוקות. אם הספק מדווח על הפריט לחברה המדווחת אשראי, עליו לכלול הודעה על המחלוקת שלך. ואם אתה צודק – כלומר אם המידע נמצא כלא מדויק – יתכן שספק המידע לא ידווח עליו שוב.

מה אוכל לעשות אם חברת דיווח האשראי או ספק המידע לא יתקנו את המידע עליו אני חולק?

אם חקירה אינה פותרת את המחלוקת שלך עם חברת דיווח האשראי, אתה יכול לבקש כי הצהרת המחלוקת תיכלל בתיק שלך ובדוחות עתידיים. אם המידע מפריע לך ומוריד את דירוג האשראי שלך משמעותית פנה אלינו נעזור לך להגיש בקשה למחיקת הרישום השלילי.

מה היה לנו במאמר?
ניקוי BDI שלילי
עורך דין יוני לוי
רוצה להתחיל דף חדש?
משרדנו מתמחה בניקוי BDI, טיפלנו באלפי תיקים ועזרנו לאלפי לקוחות שלנו להתחיל מחדש בבנקים, ע"י צוות מסור וקשרים שצברנו מעל עשור. מלא את הטופס ותתחיל דף חלק.
מידע נוסף

חוק נתוני אשראי

חוק נתוני האשראי החדש מסדיר את אופן איסוף המידע הפיננסי אודות אזרחים ובאיזו צורה תהיה לכם ולגופים הפיננסים השונים גישה אליו. אז איפה חידש החוק

קרא עוד »

תקופת הגבלה

דוח האשראי שלך, המכונה לעיתים תיק האשראי או היסטוריית האשראי שלך, הוא תיעוד מפורט של כל חשבונות האשראי והחובות שלך. הוא מכיל מידע על כמה

קרא עוד »

הגבלת מסירת נתוני אשראי

לאחר סיום הלימודים, דירוג האשראי שלך הוא ככל הנראה הציון היחיד שאתה תתעניין בו עמוקות. אלא שהפעם זה לחיים הכלכליים שלך. המספר בן שלוש הספרות

קרא עוד »

הפסקת איסוף נתוני אשראי

רוב הסיכויים ששמעתם פה ושם את המונחים "דירוג אשראי", "אשראי טוב" ו"אשראי רע". אך למרות שכולם ביטויים מוכרים מאוד, הם יכולים להיות גם מבלבלים מאוד.

קרא עוד »

מה זה דוח נתוני אשראי

דו"ח האשראי שלך הוא הצהרה מפורטת של היסטוריית האשראי שלך. זה כולל את חשבונות כרטיסי האשראי שלך, הלוואות, היסטוריית תשלומי חיוב ורשומות פומביות לגבי פשיטות

קרא עוד »