דירוג אשראי לעוסק פטור

עוסק פטור הוא מקרה מעניין בתחום דירוגי האשראי, משום שלא קיימת בעבורו הפרדה בין דירוג האשראי האישי לדירוג האשראי של העסק, משום שמספר העוסק הפטור הוא מספר תעודת הזהות. כשאין הפרדה בין החשבונות הפרטיים שלנו לחשבונות העסקיים שלנו – צריך להקפיד הקפדה יתרה על ניהול נכון של החשבונות ועל התנהלות אשראי והלוואות נכונה.

מהו דירוג אשראי?

דירוג אשראי הוא ציון אישי שנקבע לפי היסטוריית התשלומים, ההלוואות והחובות שלי על ידי כמה חברות מורשות בישראל. דירוג האשראי נכנס לתוקף בחודש אפריל 2019, ומאז הדירוגים של כולנו נמצאים במאגר נתוני האשראי של בנק ישראל, לשימוש חברת הלוואות כדי לערוך בירור על יכולתנו להחזיר הלוואה בבואנו לבקש אחת.

הוא לוקח בחשבון אם כבר לקחנו הלוואות בעבר ובאיזה סך, אם עמדנו בתשלומי ההחזרים, וכמה תשלומים עוד נותנו לנו עד שנסיים עם ההלוואה. דירוג האשראי לא לוקח בחשבון את מקום העבודה שלנו ואת ההיסטוריה התעסוקתית שלנו, וגם לא מאפיינים אישיים כמו מקום מגורים, גיל, מגדר, השכלה, מוצר ומצב משפחתי. החברות המדרגות מעניקות לנו ציון שלפיו נקבע אם מגיעה לנו הלוואה ובאילו תנאי החזרים.

BDI, אחת החברות המדרגות, מעניקה ציון שבין 300 ל-850, כש-300 הוא ציון מאוד נמוך, וציון טוב מאוד מתחיל כבר ב-720. BDI מציינת של-39.6% מהאוכלוסייה ציון טוב מאוד או מצוין, ול-8.6% מהאוכלוסייה יש ציון נמוך מאוד. ככל שהציון שלי גבוה יותר – חברת האשראי לוקחת עליי סיכון נמוך יותר באשר ליכולת שלי לעמוד בהחזרים.

דירוג אשראי לעוסק פטור
דירוג אשראי לעוסק פטור

ממי אפשר לקבל הלוואות?

ככלל, ישנם חמישה סוגים של גופים שיכולים להעניק לנו אשראי והלוואות:

  • בנקים: יכולים להעניק אשראי בצורה של הלוואה, אבל גם בצורה של כניסה למינוס
  • חברות כרטיסי האשראי: יכולות לתת הלוואות וגם תכניות אשראי שמבוססות על דחיית תשלומים וכניסה לחובות על חיוב כרטיס האשראי
  • חברות הביטוח ובתי ההשקעות: יכולות לתת הלוואות
  • חברות מימון פרטיות: הלוואות
  • הלוואות עמיתים: אפליקציות שמאפשרות לכולנו גם ללוות וגם להלוות

מה המשמעות של דירוג אשראי משותף לעסק ולחשבון הפרטי?

המשמעות היא שעוסק פטור צריך להקפיד הקפדה יתרה על עמידה בהתחייבויות, כדי לא להגיע למצב שהתנהלות לא נכונה בניהול העסק ואי עמידה בחובות תשפיע על יכולתי לקבל הלוואה לרכישת רכב פרטי למשל, או מן הצד שני- שפיגורים בתשלום הלוואה על רכב פרטי ישפיעו על יכולתי לקבל הלוואה לניהול העסק. הכי חשוב לשלם הכול בזמן ולא לדחות תשלומים.

פיגורים בתשלומים מורידים מאוד את דירוג האשראי שלנו. מן הצד שני, אם נקלענו למשבר חד פעמי ולאחריו חזרנו לעמוד בתשלומים שלנו – יש לכך השפעה על דירוג האשראי, והוא ייפגע פחות ממקרה של אי עמידה קבועה בהתחייבויות, משום שחברות הדירוג לוקחות בחשבון את האפשרות שניקלע לבעיות ומשברים.

 

בחשבון הפרטי, חשוב שלא לנצל את מסגרת האשראי במקסימום, אלא לשמור על ניהול נכון של אשראי. חשוב גם לבקש הלוואות בצורה חכמה– לא לבקש הרבה הלוואות לעסק ובאותו הזמן גם הלוואות לבית. אל תשכחו שבמקרה של עוסק פטור – העסק והבית חד הם, וכך צריך להתייחס לכל הניהול שלהם. בקשה של הלוואות רבות מדי בזמן קצר מדי עלולה לצייר מצב של משבר כלכלי שעובר עלינו וכיבוי שריפות, ולכן צריך לתכנן קדימה.

באופן כללי חשוב לתכנן קדימה ולא לנהל את הבית והעסק מהיד לפה, כי כך משבר קטן יכול להכניס אותנו למשבר גדול כשלא נוכל לעמוד בתשלומים ובהתחייבויות שלנו. אם כבר יש לנו הלוואות שלקחנו, חשוב לראות איך אפשר קודם להחזיר אותן לפני שנבקש הלוואות נוספות. וכאמור- הניהול הוא מקביל, ולכן אי אפשר לצאת להרפתקאות שעלולה להיות להן משמעות כלכלית בעייתית בעבורנו.

מה המשמעות של דירוג אשראי משותף לעסק ולחשבון הפרטי
מה המשמעות של דירוג אשראי משותף לעסק ולחשבון הפרטי
מה היה לנו במאמר?

רוצה להתחיל דף חדש?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מידע נוסף

דירוג אשראי של חברה בישראל
דירוגי אשראי לגופים
דירוג אשראי של חברה בישראל

דירוג אשראי הוא ציון שמסכם את סיכוני האשראי של חברה. מדובר למעשה בהערכה של היכולת של החברה לעמוד בהתחייבויות שלה ולשלם חובות בזמן. קיימות כמה

קרא עוד »
דירוג אשראי לאדם פרטי
דירוגי אשראי לגופים
דירוג אשראי לאדם פרטי

החל מחודש אפריל 2019, לכל אחד ואחת מאיתנו יש דירוג אשראי אישי- מאגר נתוני האשראי של בנק ישראל, שבאמצעותו נעבור בירור בבואנו לבקש הלוואה, ועל

קרא עוד »
דירוג אשראי לעוסק מורשה
דירוגי אשראי לגופים
דירוג אשראי לעוסק מורשה

דירוג של עוסק מורשה יכול להיות קצת טריקי. מצד אחד, עוסק מורשה הוא עסק, אבל מצד שני, במקרים רבים השם של העוסק המורשה הוא מספר

קרא עוד »
דירוג פרויקטים ותשתיות
דירוגי אשראי לגופים
דירוג פרויקטים ותשתיות

פרויקטים ותשתיות מדורגים בהתאם לרמת הסיכון בפרויקט, להיבטים הכמותיים שלו, לסיכון הכרוך בהקמתו, ולחברות אחזקה רלוונטיות וחובות שונים. קיימים פרמטרים נוספים שעשויים להשתנות מעת לעת.

קרא עוד »
מימון מובנה
דירוגי אשראי לגופים
מימון מובנה

מימון מובנה (נקרא גם איגוח) הוא יצירת הון זמין באמצעות מכירה של תזרים מזומנים למשקיעים. הגוף המאגח מוכרת איגרות חוב לציבור באמצעות גורם מתווך (חברת

קרא עוד »
דירוג מוסדות פיננסיים
דירוגי אשראי לגופים
דירוג מוסדות פיננסיים

בדומה לתאגידים אחרים, מוסדות פיננסיים, או בנקים, מדורגים על ידי המערכות של חברות הדירוג. אבל בישראל ישנה האפשרות להשתמש גם במערכות הפנימיות של הבנקים עצמם

קרא עוד »
דירוג תאגידים
דירוגי אשראי לגופים
דירוג תאגידים

דירוג אשראי של תאגיד מחשב בתוכו את הנכסים של החברה, את השווי שלה, את הפרופיל העסקי שלה (כמה שנים היא קיימת, איך מתנהגות המניות שלה,

קרא עוד »