דירוג אשראי של חוב לטווח קצר

דירוג אשראי של חוב הוא הערכה מספרית או כמותית של כושר האשראי של החברה, המראה למשקיעים את הסבירות לכך שחברה תעמוד בהתחייבויות החוב שלה או באגרות החוב שלה.

דירוגי אשראי ארגוני מונפקים על ידי סוכנויות דירוג. סוכנות או חברת דירוג אשראי מסייעת למשקיעים להחליט עד כמה מסוכן להשקיע במדינה, ניירות ערך או איגרות חוב ספציפיות על ידי מתן הערכות עצמאיות ואובייקטיביות של אמינות האשראי של חברות ומדינות.

מהו דירוג אשראי?

דירוג אשראי הוא הערכה מכמתת של אמינות האשראי של לווה במונחים כלליים או ביחס לחוב או התחייבות פיננסית מסוימת. ניתן להקצות דירוג אשראי לכל גורם המבקש להלוות כסף – יחיד, תאגיד, רשות ממלכתית או מחוזית, או ממשלה ריבונית.

אשראי אינדיבידואלי מוערך על ידי לשכות אשראי שונות כמו חברת BDI, קו מנחה, דן אנד ברדסטריט. סולם הדירוג שלהם הוא מספרי. הערכת אשראי חוב והערכה לחברות וממשלות נעשית לרוב על ידי סוכנות לדירוג אשראי כמו Standard & Poor's (S&P), Moody's או Fitch. סוכנויות דירוג אלה משולמות על ידי הגוף המבקש דירוג אשראי עבור עצמו או עבור אחד מהחובות שלו.

הבנת דירוגי אשראי

הלוואה היא חוב – למעשה הבטחה, לעיתים קרובות חוזית, ודירוג אשראי קובע את הסבירות שהלווה יהיה מסוגל ומוכן להחזיר הלוואה בגדר הסכם ההלוואה. דירוג אשראי גבוה מצביע על אפשרות גבוהה להחזיר את ההלוואה במלואה ללא כל בעיה.

 

דירוג אשראי ירוד מצביע על כך שהלווה התקשה להחזיר הלוואות בעבר ועשוי לחזור על אותו דפוס בעתיד. דירוג האשראי משפיע על סיכויי אותו ארגון/חברה לקבל אישור להלוואה נתונה או לקבל תנאים נוחים עבור הלוואה כאמור.

דירוגי אשראי של חוב חלים על עסקים וממשלות, ואילו דירוגי האשראי האישיים חלים רק על יחידים. דירוגי אשראי אישיים נגזרים מהיסטוריית האשראי שנמצאת בידי הסוכנויות המדווחות כפי שציינו קודם. דירוג האשראי של הפרט מדווח כמספר, לרוב נע בין 300 ל 850.

מהו דירוג לטווח קצר?

בדרך כלל שמדברים על דירוג אשראי של חוב מדברים על דירוג אשראי לטווח ארוך. אך היום יש הרבה שמשתמשים גם בדירוג אשראי לטווח קצר. 

דירוג אשראי של חוב לטווח קצר הוא סוג נוסף של דירוג אשראי הניתן לחברה או מדינה ריבונית, המציין את הסבירות לפירעון החוב תוך שנה. דירוג מסוג זה מגלה למשקיעים עד כמה סביר שלווה יעמוד בהתחייבויות החוב לטווח הקצר.

איפה תתקלו בדירוגים לטווח קצר?

באופן מסורתי, השתמשו בדירוגים ארוכי טווח כדי לאמוד את יציבותה של חברה, והדגישו את הסבירות שהיא תחדל בשלב מסוים בעתיד. אבל בעקבות משברים כלכליים עולמים, וגם כנראה העקבות המשבר הכלכלי הנוכחי, סביר להניח שכעת תראו יותר משקיעים מתרכזים בדירוגים לטווח הקצר.

מה שאתה צריך לדעת על דירוגים לטווח קצר?

לדירוג האשראי של חברה יכולה להיות השפעה משמעותית על יכולתה ללוות כסף. דירוג גרוע מייחס דרגת סיכון גבוהה יותר לעסק, מה שעשוי להפוך אותו פחות אטרקטיבי למשקיעים. לשם השוואה, דירוג חזק עשוי להפוך אותו ליותר מושך.

לחברה לרוב ניתן ציון של אחת משלוש סוכנויות הדירוג העיקריות – Standard & Poor's, Moody's ו- Fitch. טבלת דירוג האשראי עוברת כל הדרך מ- AAA ל- D. כל איגרות חוב שהונפקו על ידי חברות עם דירוג אשראי נמוכות מ- BBB – נחשבות בדרך כלל כציון שאינו להשקעה.

דירוג אשראי לטווח קצר משקף את הסבירות כי הלווה לא ישלם במהלך השנה הקרובה. דירוג אשראי מסוג זה הפך לנורמה בשנים האחרונות, בעוד שבעבר נחשב ביתר שאת רק דירוג האשראי לטווח הארוך. דירוג אשראי לטווח ארוך מנבא את הסבירות של הלווה לא לשלם בכל עת בעתיד המורחב.

מדוע דירוגי אשראי חשובים

דירוג האשראי ללווים מבוסס על בדיקת נאותות משמעותית שנערכה על ידי סוכנויות הדירוג. גורם לווה ישאף לקבל את דירוג האשראי הגבוה ביותר האפשרי מכיוון שיש לו השפעה משמעותית על שיעורי הריבית שגובים המלווים.

לכן, ללווה חשוב להקפיד על שמירת דירוג אשראי גבוה. דירוגי האשראי לעולם אינם סטטיים. למעשה, הם משתנים כל הזמן על סמך הנתונים החדשים ביותר, וחוב שלילי אחד יכול להרוס את הציון הטוב ביותר. אם אתם רוצים לשפר את דירוג האשראי שלכם אתם יכולים לפנות אלינו ונוכל לעזור לכם למחוק רישומים שליליים (רישומי BDI שליליים) כדי להשיג דירוג אשראי טוב יותר.

מדוע דירוגי אשראי חשובים
מדוע דירוגי אשראי חשובים

 

דירוג אשראי של חוב לטווח קצר
דירוג אשראי של חוב לטווח קצר

 

מה היה לנו במאמר?

רוצה להתחיל דף חדש?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מידע נוסף

דירוג אשראי נמוך
סולם דירוג אשראי
דירוג אשראי נמוך

אם אנו מדברים על עולם אידיאלי, לכל אחד יהיה מספיק כסף לדאוג לצרכים שלהם. עם זאת, מול המציאות, לרובנו אין ברירה אלא לקחת הלוואה בכדי

קרא עוד »
דירוג אשראי גבוה
סולם דירוג אשראי
דירוג אשראי גבוה

כשאתם באים לבקש הלוואה מהבנק, אתם רוצים לקבל אותה מהר ובתנאים הטובים ביותר שאפשר. אבל כולנו יודעים זה לא תהליך כזה פשוט.  הבנק או הגוף

קרא עוד »
שיקום חוב
סולם דירוג אשראי
שיקום חוב

המוצר המרכזי של חברות הדירוג הוא אמנם דירוגי אשראי שונים אך זהו לא המוצר היחיד שהם מספקות. חברות הדירוג מאפשרות לנו לדעת גם על שיעור

קרא עוד »
דירוג מקדמי
סולם דירוג אשראי
דירוג מקדמי

לפני שניכנס להסבר על מהו דירוג מקדמי ולמה חשוב לדעת עליו. עלינו קודם כל להבין את הדרך בה מתנהל ענף ההשקעות והתחום הפיננסי בכלל. כשאנחנו

קרא עוד »
דירוג אשראי לטווח קצר למנפיקים
סולם דירוג אשראי
דירוג אשראי לטווח קצר למנפיקים

דירוג האשראי למנפיקים הוא חוות דעת על היכולת היחסית של ישות לעמוד בהתחייבויות פיננסיות, כגון ריבית, דיבידנדים מועדפים, החזר קרן, תביעות ביטוח או התחייבויות צד

קרא עוד »
דירוג אשראי למנפיקים
סולם דירוג אשראי
דירוג אשראי למנפיקים

שלא כמו דירוג אשראי אישי, דירוג האשראי למנפיקים הוא סקירה של היסטוריית העסקאות של החברה. דירוג כזה משמש למדידת רמת הסיכון הכספי של העסק למלווה

קרא עוד »
דירוג אשראי של חוב
סולם דירוג אשראי
דירוג אשראי של חוב

דירוג אשראי הוא חוות דעת של סוכנות אשראי מסוימת ביחס ליכולתה והנכונות של ישות (ממשלה, עסק או יחיד) למלא את התחייבויותיה הכספיות בשלמותן ובתאריכי היעד

קרא עוד »