דירוג אשראי של חוב

דירוג אשראי הוא חוות דעת של סוכנות אשראי מסוימת ביחס ליכולתה והנכונות של ישות (ממשלה, עסק או יחיד) למלא את התחייבויותיה הכספיות בשלמותן ובתאריכי היעד שנקבעו. דירוג אשראי מסמן גם את הסבירות לאי תשלום החוב על ידי הישות. הוא גם מייצג את סיכון האשראי של מכשירי חוב – בין אם מדובר בהלוואה ובין אם בהנפקת אג"ח. דירוג אשראי אינו אלא הבטחה או ערובה לסוג של ביצועים פיננסיים על ידי בעל חוב או מכשירי חוב. חוות הדעת הניתנות על ידי סוכנות אשראי אינן מחליפות חוות דעת של יועץ פיננסי או מנהל תיקים.

 

מי מעריך דירוג אשראי?

סוכנות אשראי מעריכה את דירוג האשראי של חייב על ידי ניתוח התכונות האיכותיות והכמותיות של הישות המדוברת. מקור המידע עשוי להיות במידע פנימי שהגוף הנבדק מספק, כגון דוחות כספיים מבוקרים, דוחות שנתיים וכן מידע חיצוני כמו דוחות אנליסטים, מאמרי חדשות שפורסמו, ניתוח ענפי כולל, ותחזיות.

סוכנות אשראי אינה מעורבת בביצוע העסקה, ולכן היא אמורה לספק חוות דעת עצמאית וחסרת פניות על סיכון האשראי שנושאת השקעה ספציפית בחברה מסוימת.

נכון לעכשיו, ישנן שלוש סוכנויות אשראי בולטות ששולטות על 85% משוק הדירוגים הכולל: שירותי המשקיעים של Moody, Standard and Poor's (S&P) וקבוצת Fitch. כל סוכנות משתמשת בסגנונות דירוג ייחודיים אך דומים להפליא לציון דירוג אשראי. בארץ קיימות חברות בת לחברות הבינלאומיות האלו: חברת מעלות (של s&p) וחברת מידרוג (של Moody).

סוגי דירוגי אשראי

כל סוכנות אשראי משתמשת במינוח שלה בכדי לקבוע דירוג אשראי. עם זאת, החלוקה מאוד דומה בקרב שלוש סוכנויות האשראי. הדירוגים מחולקים לשתי קבוצות: ציון השקעה וציון ספקולטיבי.

דירוג ציון השקעה פירושו כי ההשקעה נחשבת לסולידית על ידי סוכנות הדירוג, והמנפיק עשוי לכבד את תנאי ההחזר. השקעות כאלה בדרך כלל מתומחרות פחות בתחרות בהשוואה להשקעות בכיתה ספקולטיבית. השקעות בדירוג ספקולטיבי הינן בסיכון גבוה, ולכן מציעות ריביות גבוהות יותר מה שמשקף את איכות ההשקעות.

מי משתמש בדירוג אשראי

דירוג אשראי משמש את המשקיעים, מתווכים כמו בנקים להשקעות, מנפיקי חוב, ועסקים ותאגידים. משקיעים מוסדיים וגם פרטניים משתמשים בדירוג אשראי כדי להעריך את הסיכון הקשור להשקעה בהנפקה ספציפית, באופן אידיאלי בהקשר של כל תיק העבודות שלהם. מתווכים כמו בנקאים להשקעות משתמשים בדירוג אשראי בכדי להעריך את סיכון האשראי ולהפיק ממנו תמחור של הנפקות חוב.

מנפיקי חובות כמו תאגידים, ממשלות, עיריות וכו', משתמשים בדירוג אשראי כהערכה עצמאית של אמינות האשראי שלהם וסיכון האשראי הכרוך בהנפקת החוב שלהם. הדירוגים יכולים, במידה מסוימת, לספק למשקיעים פוטנציאליים מושג לגבי איכות המכשיר ואיזה סוג ריבית הם צריכים לצפות ממנו.

מי משתמש בדירוג אשראי
מי משתמש בדירוג אשראי

עסקים ותאגידים המחפשים להעריך את הסיכון הכרוך בעסקה של צד נגדי מסוים משתמשים גם בדירוג אשראי. הם יכולים לעזור לגופים המחפשים להשתתף בשותפויות או מיזמים עם עסקים אחרים להעריך את כדאיות ההצעה.

דירוג אשראי אישי

דירוג אשראי משמש לקביעת ערך האשראי של ישות, שבו ישות יכולה להיות אינדיבידואל, עסק, תאגיד או מדינה ריבונית. במקרה של הלוואה, הדירוג משמש כדי לקבוע אם יש לתת הלוואה מלכתחילה. אם התהליך הולך רחוק יותר, הוא מסייע בהחלטת תקופת ההלוואה כגון מועדי פירעון, ריבית וכו'.

במקרה של הנפקת אג"ח לדוגמה, דירוג האשראי מציין את היכולת של התאגיד או החברה להחזיר את תשלומי האג"ח בזמן המתאים. זה עוזר למשקיע להעריך אם להשקיע באג"ח או לא.

דירוג אשראי אישי
דירוג אשראי אישי

עם זאת, דירוג אשראי אישי נועד אך ורק לציין את היכולת הפיננסית האישית של אדם. זה מציין את יכולתו של האדם לעמוד בעומס מסוים ואת יכולתו לכבד את תנאי ההלוואה, כולל ריבית ותאריכי ההחזר. ציון אשראי ליחידים משמש בנקים, חברות כרטיסי אשראי ומוסדות הלוואות אחרים המשרתים אנשים פרטיים.

בשורה התחתונה

דירוג אשראי הוא כלי שימושי לא רק למשקיע אלא גם לגופים המחפשים משקיעים. דירוג ציון השקעה יכול לעזור לביטחון, לחברה או למדינה למשוך השקעות מקומיות וזרות כאחד. עבור כלכלות מתפתחות בשוק, דירוג אשראי יציב הוא קריטי להפגנת ערך האשראי שלהם למשקיעים זרים. כמו כן, דירוג טוב יותר פירושו בדרך כלל ריבית נמוכה יותר, מה שמקטין את הסיכוי לאי תשלום החוב.

בסופו של דבר דירוג האשראי נקבע על פי ההיסטוריה הפיננסית שלכם. אם אתם חוששים שיש משהו שישפיע לרעה על דירוג האשראי שלכם תוכלו לפנות אלינו ונעזור לכם למחוק רישומים שליליים.

בשורה התחתונה
בשורה התחתונה

 

דירוג אשראי של חוב
דירוג אשראי של חוב
מה היה לנו במאמר?

רוצה להתחיל דף חדש?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מידע נוסף

דירוג אשראי נמוך
סולם דירוג אשראי
דירוג אשראי נמוך

אם אנו מדברים על עולם אידיאלי, לכל אחד יהיה מספיק כסף לדאוג לצרכים שלהם. עם זאת, מול המציאות, לרובנו אין ברירה אלא לקחת הלוואה בכדי

קרא עוד »
דירוג אשראי גבוה
סולם דירוג אשראי
דירוג אשראי גבוה

כשאתם באים לבקש הלוואה מהבנק, אתם רוצים לקבל אותה מהר ובתנאים הטובים ביותר שאפשר. אבל כולנו יודעים זה לא תהליך כזה פשוט.  הבנק או הגוף

קרא עוד »
שיקום חוב
סולם דירוג אשראי
שיקום חוב

המוצר המרכזי של חברות הדירוג הוא אמנם דירוגי אשראי שונים אך זהו לא המוצר היחיד שהם מספקות. חברות הדירוג מאפשרות לנו לדעת גם על שיעור

קרא עוד »
דירוג מקדמי
סולם דירוג אשראי
דירוג מקדמי

לפני שניכנס להסבר על מהו דירוג מקדמי ולמה חשוב לדעת עליו. עלינו קודם כל להבין את הדרך בה מתנהל ענף ההשקעות והתחום הפיננסי בכלל. כשאנחנו

קרא עוד »
דירוג אשראי לטווח קצר למנפיקים
סולם דירוג אשראי
דירוג אשראי לטווח קצר למנפיקים

דירוג האשראי למנפיקים הוא חוות דעת על היכולת היחסית של ישות לעמוד בהתחייבויות פיננסיות, כגון ריבית, דיבידנדים מועדפים, החזר קרן, תביעות ביטוח או התחייבויות צד

קרא עוד »
דירוג אשראי למנפיקים
סולם דירוג אשראי
דירוג אשראי למנפיקים

שלא כמו דירוג אשראי אישי, דירוג האשראי למנפיקים הוא סקירה של היסטוריית העסקאות של החברה. דירוג כזה משמש למדידת רמת הסיכון הכספי של העסק למלווה

קרא עוד »