דירוג תאגידים

דירוג אשראי של תאגיד מחשב בתוכו את הנכסים של החברה, את השווי שלה, את הפרופיל העסקי שלה (כמה שנים היא קיימת, איך מתנהגות המניות שלה, אם יש נגדה תביעות, הדרך שבה היא מנוהלת וכו׳), וגם, בדומה לדירוג אשראי אישי, את היסטוריית החזרי ההלוואות של החברה.

אשראי תאגידי משמש נושים, לקוחות, משקיעים או שותפים פוטנציאליים כדי להעריך את אמינות החברה ויכולתה להחזיר הלוואות. ככל שדירוג האשראי של חברה גבוה יותר – גם הסיכון שהיא לא תעמוד בהתחייבויות שלה יורד, ובהתאם גם התשואה שהחברה תצטרך לתת למשקיעים תהיה נמוכה יותר.

נכסי החברה

נכסי החברה נמדדים כדי להעריך אם לחברה יש את ההון המספיק כדי לעמוד בהתחייבויות שלה. נכסים מחושבים בשווי של החברה, והם נזילים. מצופה מחברה שתשמור על מאזן תקין ותוכל להחזיר את ההתחייבויות שלקחה על עצמה באמצעות שימוש גם בהון שלה וגם בנכסים הנזילים שלה.

הפרופיל העסקי של החברה

בבחינת הפרופיל העסקי של חברה, נבדקת כל ההיסטוריה של החברה וגם התנהלותה בהווה והתחזיות שלה לעתיד. ראשית, נבדק כמה זמן החברה קיימת ופועלת, ולאורך כל השנים האלה – איך החברה התנהלה וכמה היא שמה על עסקים בריאים. בהיסטוריית החברה נבדקת גם ההיסטוריה המשפטית של החברה- אם הייתה חשופה לתביעות או לשעבודים.

בנוסף, חשוב לדעת גם באיזה תחום החברה פועלת, ומה המגמות הצפויות בתחום הזה בעתיד הקרוב, כי יש לכך השפעה על תפקוד החברה. חברה שנמצאת בתחום דועך, יהיה לה קשה להחזיר בעוד 5 שנים הלוואה שלקחה היום. אם יש סכנה שחברה תיסגר – ההיגיון נותן שרוב הסיכויים שלא כדאי לאשר לה לקחת הלוואה.

יכולת החברה להחזיר הלוואות

זו למעשה הרחבה של בדיקת ההיסטוריה של החברה. חברה שלקחה הלוואות בעבר והחזירה אותן במועד ובלי שום פיגורים וקנסות היא חברה אמינה יותר שאפשר לסמוך עליה שתחזיר הלוואות גם בעתיד. חברה שהיו לה בעיות עם החזרי הלוואות בעבר, קשה יהיה לה לשכנע ביכולתה להחזיר הלוואות בעתיד. כמו כן, הדירוג מסתכל גם על גובה ההלוואות שניתנו לחברה, ועל האשראי שכבר ניתן לה.

איך לשמור על דירוג אשראי תאגידי גבוה?

קודם כל ולפני הכול- הכי חשוב לשלם בזמן ולא לצבור חובות שאי אפשר לעמוד בהם. כל תשלום שהחברה עמדה בו נצבר לזכותה, ונשמר בהיסטוריית האשראי שלה. כדי שזה אכן יקרה, חשוב גם לוודא שהכול נרשם ומדווח, כי אחרת ייתכן שדירוג האשראי ירד בגלל טעות ברישום, וחבל. צריך גם לתכנן הוצאות בצורה נכונה, כך שהחברה לא תיכנס לחובות עתידיים. לא להוציא מראש כספים שקיים סימן שאלה לגבי היכולת העתידית לכסות על החובות שהם ייצרו. ואם כבר חובות, אז אסור שלחברה יהיו יותר מדי כאלה.

אם כדי לקיים את החברה יש צורך בחוב זמני שידוע שיתכסה – זה בסדר, אבל כניסה לחובות שלא ידוע מה יעלה בגורלם היא בעייתית ומסוכנת. כדאי גם לבדוק איפה החברה עומדת לעומת חברות מתחרות, ולהיות כל הזמן עם עין פקוחה על מצב השוק. אם נראה שהעיסוק העיקרי של החברה עלול להיפגע, או שהטכנולוגיה מתקדמת למקום שהחברה עלולה להתרחק ממנו – יש לחשוב על דרכים יצירתיות לצלוח את המשבר ולהמשיך לשמור על מאזן תקין.

ולא רק בגלל שהחברה לא תעמוד בהתחייבויות שלה, אלא כי חברה צריכה כל הזמן לחדש. חברה דינאמית היא חברה מתכננת – לא לחשוב שיהיה בסדר אלא לתכנן כך שיהיה בסדר. ודאי שעלולים לקרות גם דברים בלתי צפויים, אבל חשוב לתכנן קדימה כמה שאפשר כדי לא להגיע לישורת האחרונה בלי תכנית שתשאיר את החברה מעל המים. לקיחת הלוואות נוספות תתאפשר לחברות שהוכיחו בעבר שהן מתנהלות בצורה אחראית, רצינית ויודעות לצלוח משברים.

איך לשמור על דירוג אשראי תאגידי גבוה?
איך לשמור על דירוג אשראי תאגידי גבוה?

 

דירוג תאגידים
דירוג תאגידים
מה היה לנו במאמר?

רוצה להתחיל דף חדש?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מידע נוסף

דירוג אשראי של חברה בישראל
דירוגי אשראי לגופים
דירוג אשראי של חברה בישראל

דירוג אשראי הוא ציון שמסכם את סיכוני האשראי של חברה. מדובר למעשה בהערכה של היכולת של החברה לעמוד בהתחייבויות שלה ולשלם חובות בזמן. קיימות כמה

קרא עוד »
דירוג אשראי לעוסק פטור
דירוגי אשראי לגופים
דירוג אשראי לעוסק פטור

עוסק פטור הוא מקרה מעניין בתחום דירוגי האשראי, משום שלא קיימת בעבורו הפרדה בין דירוג האשראי האישי לדירוג האשראי של העסק, משום שמספר העוסק הפטור

קרא עוד »
דירוג אשראי לאדם פרטי
דירוגי אשראי לגופים
דירוג אשראי לאדם פרטי

החל מחודש אפריל 2019, לכל אחד ואחת מאיתנו יש דירוג אשראי אישי- מאגר נתוני האשראי של בנק ישראל, שבאמצעותו נעבור בירור בבואנו לבקש הלוואה, ועל

קרא עוד »
דירוג אשראי לעוסק מורשה
דירוגי אשראי לגופים
דירוג אשראי לעוסק מורשה

דירוג של עוסק מורשה יכול להיות קצת טריקי. מצד אחד, עוסק מורשה הוא עסק, אבל מצד שני, במקרים רבים השם של העוסק המורשה הוא מספר

קרא עוד »
דירוג פרויקטים ותשתיות
דירוגי אשראי לגופים
דירוג פרויקטים ותשתיות

פרויקטים ותשתיות מדורגים בהתאם לרמת הסיכון בפרויקט, להיבטים הכמותיים שלו, לסיכון הכרוך בהקמתו, ולחברות אחזקה רלוונטיות וחובות שונים. קיימים פרמטרים נוספים שעשויים להשתנות מעת לעת.

קרא עוד »
מימון מובנה
דירוגי אשראי לגופים
מימון מובנה

מימון מובנה (נקרא גם איגוח) הוא יצירת הון זמין באמצעות מכירה של תזרים מזומנים למשקיעים. הגוף המאגח מוכרת איגרות חוב לציבור באמצעות גורם מתווך (חברת

קרא עוד »
דירוג מוסדות פיננסיים
דירוגי אשראי לגופים
דירוג מוסדות פיננסיים

בדומה לתאגידים אחרים, מוסדות פיננסיים, או בנקים, מדורגים על ידי המערכות של חברות הדירוג. אבל בישראל ישנה האפשרות להשתמש גם במערכות הפנימיות של הבנקים עצמם

קרא עוד »