הגבלת מסירת נתוני אשראי

לאחר סיום הלימודים, דירוג האשראי שלך הוא ככל הנראה הציון היחיד שאתה תתעניין בו עמוקות. אלא שהפעם זה לחיים הכלכליים שלך. המספר בן שלוש הספרות מספר כמה טוב התנהלת (או עד כמה לא טוב) עם אשראי. כמו ציונים אקדמיים, זה גם עניין גדול לעתיד שלך.

מה זה דוח אשראי

דוח האשראי שלך מפרט באילו סוגי אשראי אתה משתמש, משך הזמן שחשבונותיך היו פתוחים והאם שילמת את החשבונות שלך במועד. זה אומר למלווים בכמה אשראי השתמשת והאם אתה מחפש מקורות אשראי חדשים. זה נותן למלווים תצוגה רחבה יותר של היסטוריית האשראי שלך מאשר מקורות נתונים אחרים, כגון נתוני לקוחות של הבנק עצמו. דוח אשראי כולל גם מידע על מקום מגוריך והאם נתבעת או נעצרת או הגשת בקשה לפשיטת רגל.

החשיבות של דירוג אשראי מדוח אשראי

דוח האשראי שלך חושף היבטים רבים של פעילויות ההלוואות שלך. יש לקחת בחשבון את כל פיסות המידע ביחס לנתוני מידע אחרים. היכולת לשקול במהירות, בהגינות ובעקביות את כל המידע הזה היא שהופכת את דירוג האשראי לכל כך שימושי.

סוכנויות לדיווחי אשראי

יש שלוש לשכות אשראי: BDI, D&B וקו מנחה.

הם מתחזקים תיקים על מיליוני לווים. המלווים שקובעים עם לאשר אשראי או לא קונים דוחות אשראי על לקוחות פוטנציאליים, מועמדים ולקוחות מסוכנויות דיווח האשראי. המלווים ועסקים אחרים משתמשים במידע בדוח האשראי שלך כדי להעריך את בקשותיך לאשראי, הלוואות, ביטוח או השכרת בית.

כיצד נשמר דוח האשראי שלך

שלושת הלשכות שצוינו קודם לכן אחראיות על עריכת דוחות האשראי. הן מקבלות מידע ממספר מקורות המרכזי שביניהם הוא לשכת נתוני האשראי. הן מוציאות דוחות אשראי לנושים, מבטחים ועסקים אחרים כמותר בחוק.

כאשר אתה מגיש בקשה לכל קו אשראי חדש – לדוגמה, כרטיס אשראי חדש – הנושה מבקש עותק של דוח האשראי מאחד או יותר מלשכות האשראי. הנושה יעריך את דוח האשראי שלך, דירוג אשראי או מידע אחר שאתה מספק (כגון מידע על הכנסה או חוב) כדי לקבוע את ערך האשראי שלך, כמו גם את הריבית שלך. אם תאושר, הכרטיס החדש ייכלל בדוח האשראי שלך שמעודכן בערך כל 30 יום.

עשרות אלפי נותני אשראי – קמעונאים, מנפיקי כרטיסי אשראי, בנקים, חברות מימון, איגודי אשראי וכו'- שולחים עדכונים לכל אחת מלשכות דיווחי האשראי, בדרך כלל אחת לחודש. עדכונים אלה כוללים מידע על אופן השימוש של לקוחותיהם בחשבונותיהם ומשלמים אותם.

גישה לדוח האשראי שלך

דוח האשראי שלך נערך כאשר אתה או המלווה מבקשים זאת. הוא מכיל מידע המסופק על ידי המלווים, על ידך ועל ידי רישומי בית משפט.

על מנת לקבל את דוח האשראי שלך, עליך לספק את שמך, כתובת, מספר תעודת זהות ותאריך לידה. אם עברתם בשנתיים האחרונות, עליכם לכלול את הכתובת הקודמת שלכם. כדי להגן על אבטחת המידע האישי שלך, יתכן ותישאל סדרה של שאלות שרק היית יודע, כמו תשלום המשכנתא החודשי שלך.

מי יכול לבקש עותק

על פי החוק, סוכנויות דיווח צרכנים חייבות לקבל את הסכמתך לפני שהן יוכלו לשתף עותק של הדו"ח שלך. הם יכולים לספק עותק של דוח האשראי שלך למספר גורמים:

  • המלווים ונושים
  • חברות ביטוח
  • בעלי בית
  • מעסיקים פוטנציאליים (למשל, להעריך בקשות להלוואות, קווי אשראי, ביטוח, השכרת דירות או תעסוקה).

לפי החוק אתה גם רשאי לבקש להגביל את הגופים שתהיה להם גישה לנתוני האשראי שלך. החוק בעצם קובע שהנתונים הם נתונים אישיים שלך ואתה רשאי לקבוע מי יכול לקבל אותם.

תחת הבקשה להגבלת מסירת נתוני אשראי יש לך 3 אופציות:

  1. הגבלת מסירת נתוני אשראי באופן גורף לכל הגופים.
  2. הגבלת מסירת נתוני אשראי לחלק מהגופים בלבד.
  3. הגבלת מסירת נתוני אשראי לגוף ספציפי.

ההוראה מבוצעת באופן מיידי. אך חשוב לדעת שהיא לא מחייבת כאשר יש עליך מידע המראה באופן מובהק על אי עמידה בפירעון תשלומים. במקרה זה לא תוכל להורות על הגבלת מסירת נתונים או הפסקת איסוף נתונים עד לסיום תקופת ההגבלה. 

גם ללא הגשת בקשה להגבלת מסירת נתונים, לפי החוק כל גוף שרוצה להסתכל בדוח האשראי שלך חייב לקבל את רשותך לפני כן.לפני שאתה פונה לאופציה כזאת, תוכל לפנות אלינו וננסה לעזור לך למחוק רישומי BDI שליליים מהרקורד שלך.

מה היה לנו במאמר?
ניקוי BDI שלילי
עורך דין יוני לוי
רוצה להתחיל דף חדש?
משרדנו מתמחה בניקוי BDI, טיפלנו באלפי תיקים ועזרנו לאלפי לקוחות שלנו להתחיל מחדש בבנקים, ע"י צוות מסור וקשרים שצברנו מעל עשור. מלא את הטופס ותתחיל דף חלק.
מידע נוסף

חוק נתוני אשראי

חוק נתוני האשראי החדש מסדיר את אופן איסוף המידע הפיננסי אודות אזרחים ובאיזו צורה תהיה לכם ולגופים הפיננסים השונים גישה אליו. אז איפה חידש החוק

קרא עוד »

תקופת הגבלה

דוח האשראי שלך, המכונה לעיתים תיק האשראי או היסטוריית האשראי שלך, הוא תיעוד מפורט של כל חשבונות האשראי והחובות שלך. הוא מכיל מידע על כמה

קרא עוד »

הפסקת איסוף נתוני אשראי

רוב הסיכויים ששמעתם פה ושם את המונחים "דירוג אשראי", "אשראי טוב" ו"אשראי רע". אך למרות שכולם ביטויים מוכרים מאוד, הם יכולים להיות גם מבלבלים מאוד.

קרא עוד »

מה זה דוח נתוני אשראי

דו"ח האשראי שלך הוא הצהרה מפורטת של היסטוריית האשראי שלך. זה כולל את חשבונות כרטיסי האשראי שלך, הלוואות, היסטוריית תשלומי חיוב ורשומות פומביות לגבי פשיטות

קרא עוד »