הפסקת איסוף נתוני אשראי

רוב הסיכויים ששמעתם פה ושם את המונחים "דירוג אשראי", "אשראי טוב" ו"אשראי רע". אך למרות שכולם ביטויים מוכרים מאוד, הם יכולים להיות גם מבלבלים מאוד. אחרי הכל, אינך נתקל בדירוג האשראי שלך באופן יומיומי, והקרדיט "הטוב" או "הרע" שלך לא מוצג בפניך על נייר מדורג כמו מבחן במתמטיקה.

הם קיימים איפשהו בעולם הווירטואלי ואולי אינם נכנסים לפעולה בחיי היומיום שלך. אבל אשראי – שורש הכל – הוא למעשה דבר חשוב למדי, במיוחד כשאתה מבצע רכישות עצמאיות יותר ויותר בחייך. כדאי מאוד להתמודד עם מה זה ואיך זה משפיע עליכם- עכשיו ובעתיד.

מהו אשראי ולמה הוא משמש?

אשראי הוא בעצם הכסף המושאל שאתה יכול להשתמש בו כדי לקנות כל דבר, החל ממצרכים, לרכב, לבית חדש, וההסכם שתשלם למלווה במועד מאוחר יותר, בדרך כלל בתוספת תשלום. בקצרה, זה "איך מבצעים רכישות בחיים כשאין לך מזומנים לקנות משהו על הסף, אתה לוקח כסף של מישהו אחר, כלומר הבנק או חברת כרטיסי האשראי, כדי לבצע רכישות.

תצטרך לבנות היסטוריית אשראי, או תיעוד של אשראי והשבת אשראי, כדי לבצע רכישות גדולות יותר ויותר. כל כך חשוב לבנות היסטוריית אשראי מכיוון שקרדיט יעזור לך לקנות דברים בחיים – בין אם אתה רוצה לקנות מכונית, לשכור דירה או לקנות בית.

דוח האשראי שלך

אם לא ראית עותק של דוח האשראי שלך לאחרונה, הגיע הזמן לקבל עותק ולראות עם מה אתה מתמודד. רוב הסיכויים שיש לך שלושה דוחות אשראי – אחד מכל אחת משלושת סוכנויות הדיווח העיקריות: BDI, D&B וקו מנחה. מדובר בחברות למטרות רווח, האוספות ומאגדות נתונים מנושים ותיקי ציבור.

נושים, מעסיקים, בעלי בית וחברות ביטוח רוכשים מידע זה לשימוש בקבלת מתן אשראי והחלטות עסקיות אחרות. לשלוש סוכנויות הדיווח על האשראי יכול להיות מידע שונה במקצת מכיוון שלמרות שרוב הנושים הגדולים מדווחים על פעילות על שלושתם, נושים רבים קטנים יותר מדווחים רק לאחד או שניים מהם.

גישה לדוח האשראי שלך

כדאי לבדוק את דוח האשראי שלך פעם בשנה, לפני ביצוע רכישות או שינויים בחיים גדולים, או אם אתה חושב שמידע שלך נפגע עקב הפרת אבטחה. אתה יכול לקנות את דוחות האשראי שלך ישירות מכל אחת מסוכנויות הדיווח על האשראי, עם זאת, יש דרכים לגשת לדוחות שלך בחינם. מקור אחד הוא אתר של לשכת נתוני האשראי שירות, בו תוכלו לקבל דוח ריכוז נתונים בחינם פעם בשנה על פי בקשה.

הזכויות שלך

סוכנויות הדיווח על האשראי חייבות לעמוד בחוק דיווח האשראי ההוגן ולחוק עסקאות אשראי הוגנות ומדויקות. זכותך לראות את דוחות האשראי שלך ולגשת לדוחות אשראי בחינם מדי שנה.

יתכן ויהיה לך גישה לדוחות נוספים במקרים של גניבת זהות, הונאה, פעולה שלילית (פעולות שננקטו על ידי נושה כתוצאה מהיסטוריית האשראי שלך, כגון נשלל אשראי, קבלת אשראי בריבית גבוהה יותר ממה שביקשת, או סגירת חשבונותיך בגלל פעילות אשראי) או אבטלה. רוב המידע השלילי יוסר מדוח האשראי שלך לאחר 3 שנים.

במקרים מסוימים יש מידע שלילי שנשמר בתיק שלך לזמן ארוך יותר כמו פסקי דין שנשמרים ל-5 שנים או הצהרה על פשיטת רגל שיכולה להישמר 7 שנים. אתה יכול לערער על מידע לא מדויק או מיושן, ועל סוכנות דיווח האשראי לנקוט בפעולה תוך 30 יום. הגישה לדו"ח מוגבלת לבעלי צורך עסקי לגיטימי, והמעסיקים רשאים לגשת לדו"ח האשראי שלך רק ברשותך.

בקשה להפסקת איסוף נתוני אשראי

על פי חוק, אתה יכול להגיש בקשה להפסקת איסוף נתוני אשראי לגביך מכיוון החוק מודה שזהו מידע אישי שלך ואתה רשאי להחליט מה יעשה בו. כאשר אתה מבקש הפסקת איסוף מידע ננקטות שתי פעולות: כל המידע שנשמר עד כה נמחק, ולא נאספים נתונים חדשים.

חשוב להבין שלמרות שזה זכות ברורה, הפסקת איסוף נתונים לגביך מונעת מהגופים השונים לקבל בעצם דוח אשראי עליך– שהוא מקור המידע העיקרי שלהם והם לא תמיד רואים זאת בעין יפה וחושדים שמנסים להסתיר מהם משהו- לכן קח בחשבון שהבקשה יכולה לגרום להרבה קשיים כאשר תגיש בקשה לאשראי. אז לפני שאתה פונה לאפשרות זאת, פנה אלינו ונוכל לעזור לך במקרה הצורך למחוק רישומי BDI שליליים מהרקורד שלך.

בקשה להפסקת איסוף נתוני אשראי
בקשה להפסקת איסוף נתוני אשראי

 

הפסקת איסוף נתוני אשראי
הפסקת איסוף נתוני אשראי
מה היה לנו במאמר?

רוצה להתחיל דף חדש?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מידע נוסף

מאגר נתוני אשראי
דוח נתוני אשראי
מאגר נתוני אשראי

כל פעולה המבוצעת בבנק, נאגרת במאגר מידע מיוחד אותו מפעילה מערכת בנק ישראל. וכך, נוצר מאגר נתוני אשראי ענק על פיו מתבססים דו"חות דירוג האשראי

קרא עוד »
מהי לשכת הבי די אי
דוח נתוני אשראי
מהי לשכת הבי די אי

לשכת בי די אי היא אחת מלשכות האשראי הקיימות בישראל. בתקופה האחרונה יותר ויותר אנשים נחשפים לכך שהם צריכים לבצע בדיקת בי די איי (על

קרא עוד »
איך מנקים נתוני אשראי?
דוח נתוני אשראי
איך מנקים נתוני אשראי?

חוק נתוני האשראי שתוקן בשנת 2017 הפך את השקיפות הפיננסית לקלה יותר עבור הגופים הפיננסים. קל להם יותר לקבל מידע על נתוני האשראי שלהם וזו

קרא עוד »
חוק נתוני אשראי
דוח נתוני אשראי
חוק נתוני אשראי

חוק נתוני האשראי החדש מסדיר את אופן איסוף המידע הפיננסי אודות אזרחים ובאיזו צורה תהיה לכם ולגופים הפיננסים השונים גישה אליו. אז איפה חידש החוק

קרא עוד »
תקופת הגבלה
דוח נתוני אשראי
תקופת הגבלה

דוח האשראי שלך, המכונה לעיתים תיק האשראי או היסטוריית האשראי שלך, הוא תיעוד מפורט של כל חשבונות האשראי והחובות שלך. הוא מכיל מידע על כמה

קרא עוד »
הגבלת מסירת נתוני אשראי
דוח נתוני אשראי
הגבלת מסירת נתוני אשראי

לאחר סיום הלימודים, דירוג האשראי שלך הוא ככל הנראה הציון היחיד שאתה תתעניין בו עמוקות. אלא שהפעם זה לחיים הכלכליים שלך. המספר בן שלוש הספרות

קרא עוד »
איך לבדוק דוח ריכוז נתונים
דוח נתוני אשראי
איך לבדוק דוח ריכוז נתונים

דוחות אשראי מפרטים את היסטוריית תשלומי החשבונות, הלוואות, חוב שוטף ומידע פיננסי אחר. הם מראים היכן אתה עובד וחי והאם נתבעת, נעצרת או הגשת פשיטת

קרא עוד »