כללי

לרוב האזרחים אם לא לכולם יש חשבון בנק באחד מהבנקים הקיימים בישראל, כל בנק מציע את השירותים שלו ונותן הטבות כאלה ואחרות. דרך חשבון הבנק שלנו אנחנו נבצע פעולות בסיסיות כמו הוצאה והכנסה של כסף, הלוואות ומימונים כאלה ואחרים. אך יש דבר נוסף שרוב האזרחים לא מכירים וזה תעודת זהות בנקאית.

בטקסט זה נכיר לכם קצת מושגים על תעודת הזהות הבנקאית שלכם, איך נוכל לעזור לכם להיפטר מדירוג אשראי שלילי, מה קורה כשיש דירוג אשראי שלילי ונתונים כללים בנושא.

מהי תעודת זהות בנקאית?

תעודת זהות בנקאית היא מסמך שהבנק מפיק ללקוחותיו מדי שנה כחלק ממחויבותו. דוח זה מציג ללקוחות את הפעילות הפיננסית שלהם כגון: התחייבויות, מידע על נכסים במידה וקיימים ללקוח, והעמלות והריביות שאותו לקוח שילם במהלך השנה האחרונה לבנק.

איך נראית תעודת זהות?

חלק ראשון – מידע כללי

בחלק זה נראה את המידע האישי כמו בעל חשבון הבנק, מורשי חתימה, סוג החשבון וכו'.

חלק שני – דוח יתרות

  • יתרות עו"ש
  • תוכניות חסכון ופיקדונות
  • מסגרת אשראי
  • תיק ני"ע

הנתונים המוצגים כוללים פעילות במט"ח אשר מתורגמים לשקלים, לפי השער היציג ביום האחרון של השנה- 31/12.

חלק שלישי – פעילות בחשבון

בחלק זה ניתן לראות כל הפעילות שבוצעה בחשבון במהלך השנה האחרונה עד ל31/12. בין אם זה הלוואה, פיקדון או תוכנית חסכון שקיימת לכם בחשבון.

חלק רביעי- דירוג אשראי

על חלק זה נרחיב בהמשך.

מה הצורך בלדעת את תעודת הזהות הבנקאית שלכם?

  • ידע הוא כוח – ככל שתדעו יותר לעומק על המצב הפננסי שלכם כך תוכלו להתנהל בצורה נכונה וחכמה יותר עם הכסף שלכם. האם מצב ההלוואות שלכם טוב? האם אתם בפלוס או במינוס? ואיך ניתן לשפר את מצב חשבון הבנק שלכם. כל זה בעזרת הדוח שהבנק מפיק לכם מידי שנה.
  • BDI שלילי – או במילים אחרות דירוג אשראי שלילי, עלול לגרום לכך שלא יאשרו לכם הלוואות, משכנתאות וכל פעולה בסיסית שברצונכם לעשות דרך הבנק.

דירוג אשראי של תעודת זהות בנקאית – BDI

BDI מתייחס לראשי התיבות -ביזנס דאטה ישראל. BDI הינה חברה פרטית שבעלת רישיון לעבד ולנתח מידע פיננסי ובכך מוכרת אותו לחברות אשראי, בנקים או כל גוף פיננסי אחר.

המידע שמועבר לחברות והבנקים שמעוניינים במידע עוזר לאותם גופים לקבל תמונה מלאה על אותו לקוח ולהבין האם הם מעוניינים לפתוח לו חשבון בנק? או האם מעוניינים לתת לו הלוואה כזאת ואחרת.

עד לאחרונה, חברת BDI הייתה מחזיקה בנתוני האשראי במאגר פרטי ובכך מוכרת אותם לבנקים. אך באפריל 2019 יצא חוק חדש האוסר לחברות להחזיק בנתוני האשראי במאגר פרטי ומעתה והלאה ניתן לקבל את הנתונים הנ"ל רק דרך נתוני האשראי הארצי שמנוהלים על ידי בנק ישראל.

מה זה BDI שלילי?

כאשר המונח BDI משולב עם המילה שלילי שילוב זה מצביע על תיעוד שלילי של ההיסטוריה הפיננסית שלכם. BDI שלילי גורם לכך שלא תוכלו להוציא כרטיסי אשראי, לקבל הלוואות ואפילו לפתוח חשבון בנק, בבנק בו אתם מעוניינים.

כאשר אתם באים בדרישה כלשהי מהבנק, הבנק שולח בקשה לנתוני האשראי שלכם דרך BDI ובכך בודק האם קיימים חובות שלא סיפרתם עליהם, או בעיות אחרות. בעיות אלו יכולות להיות הסיבה העיקרית לכך שתקבלו סירוב מהבנק לקבל הלוואה, לפתוח חשבון בנק או אפילו לקבל פנקס צ'קים.

האם BDI שלילי הוא לכל החיים? לא.

המידע הפיננסי שנשמר אצל חברת BDI, בעל תאריך תפוגה במקרים מסויימים.

דוגמאות למקרים שקיים תאריך תפוגה:

  1. פשיטת רגל – כאשר אתם מגדירים את עצמכם כפושטי רגל, המידע לגבי נושא זה נשמר עד לתקופה של כ7 שנים.
  2. לשכת ההוצאה לפועל – אם במידה והגעתם למצב שההוצאה לפועל מוערבת המידע נשמר עד 5 שנים ממועד פתיחת התיק.
  3. בנק ישראל – במידה ואתם מוגדרים כלקוחות מוגבלים המידע הפיננסי נשמר מסיום ההגבלה על מצב ההגבלה, לתקופה של עד 3 שנים.

מחיקת רישום BDI שלילי

כאשר אתם רוצים למחוק ולבטל את הרישום השלילי שנוצר לכם אתם צריכים לפנות לרוב או לעורכי דין או לחברות המתמחות בדיוק בנושא זה. וכאן אנו מתערבים בשביל לעזור לכם בנושא.

בשביל מה צריך חברה חיצונית למחיקת הרישום?

בשביל לענות על שאלה זאת ניתן לכם כמה דוגמאות.

לדוגמא 1#:

אנו רואים לא מעט מקרים בהם לקוחות קנו דירה אך כאשר הם מגיעים לבנק על מנת לקבל משכנתא הם רואים שיש להם רישום שלילי על דברים שוליים כמו חובות עבר מינוריים או מכתבי התראו שלא זכו למענה בזמן.

רישום שלילי יכול להוות עבורכם לנזקים אדירים עבורכם במצב זה משום שזאת עילה להפרת חוזה (עבור הדירה), במקביל ביטול אשראי לעסק שקיים וכו'.

דוגמא 2#:

קיימים מקרים בהם הנתונים שהועברו, הועברו לא לפי החוק והתקנות או בנוסף הרישום השלילי לא נמחק בזמן בהתאם לפי הזמן שהוקצב לו מראש. מצב זה יכול להוביל לכתם ופגיעה בחייכם הכלכליים ואולי אפילו לנזקים בלתי הפיכים.

דוגמא 3#:

קרה לא פעם ולא פעמיים אשר המידע שהועבר היה שגוי ולא נכון, במצב זה משרדנו יכול לעזור לכם להתמודדות עם הבירוקרטיה המתישה ועם המצב ובכך לצמצמם את הפגיעה במצבכם.

לסיכום

תעודת זהות היא דוח של המצב הפיננסי שלכם, היא יכולה להראות לכם איפה אתם עומדים אם אתם בחובות או כמה הלוואות לקחתם.

בזכות דוח זה בנקים רבים יכולים לבחור שלא להתעסק איתכם במידה והדירוג האשראי שלכם יוצא שלילי. אנו רוצים לצמצם כמה שיותר את הנזק הכלכלי שנעשה לכם ולעזור לכם להיפטר מהדירוג האשראי השלילי.

תעודת זהות בנקאית
תעודת זהות בנקאית
מידע נוסף

הזמנת דו"ח BDI

לכל אחד מאיתנו יש דירוג אשראי באמצעותו הוא יכול לראות מהי תמונת המצב המשתפת בעיני הבנקים ומוסדות המימון בישראל המעוניינים לקבל עליו מידע. את דירוג

קרא עוד »

איך מחושב דירוג אשראי

לאחר תיקון חוק נתוני האשראי בשנת 2017, החל משרד האוצר לתפעל את מערכת נתוני האשראי באמצעותה כל אזרח ישראלי מעל גיל 18 מקבל דירוג אשראי.

קרא עוד »

מה מחירו של מחסן הגינה?

מחסן גינה נחשב לפריט נחוץ בחצרות וגינות רבות ברחבי הארץ והעולם. אנחנו מצאנו את עצמנו לאחרונה תרים אחר מחסן גינה איכותי במחיר טוב שיספק לנו

קרא עוד »

מה הם מזלפים למקלחת?

כאשר אנחנו מעצבים את המקלחת בבית, הבחירה של המזלף היא אחת הבחירות החשובות. המזלף הוא למעשה ראש הברז של המקלחת, והוא זה שמאפשר לנו להתקלח

קרא עוד »

האם יש פטור ממס הכנסה?

נתחיל מהסוף – כן!  במקים מסוימים קיים פטור ממס הכנסה, לאנשים העומדים בתנאים לקבלתו. בעקרון, מס הכנסה מחייב כל אזרח במס על הכנסתו, לפי מדרגות

קרא עוד »