מה זה תיקון 190

תיקון 190 הוא תיקון שמאפשר הטבות מס על רווחים לגיל השלישי. התיקון טומן בחובו יתרונות רבים ואפשרות להרוויח סכומים לא קטנים אך הוא לא מתאים לכל אחד. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על תיקון 190.

 

הסבר על תיקון 190

במידה ויש לכם פק"ם (פיקדון קצר מועד) או שאתם משקיעים בניירות ערך עליכם לשלם מס על הרווחים בשיעור של 25 אחוז ריאלי (כלומר, בהצמדה למדד המחירים). מדובר במס גבוה שכדאי מאוד לקחת בחשבון בבואנו להשקיע, אך יש גם אפשרות לקבל הטבות על המס הנ"ל.

אפשרות אחת כזו טמונה בתיקון 190, תיקון משמעותי בפקודת המיסים שנכנס לתוקפו בשנת 2012 ומאפשר הטבת מס משמעותית על ההשקעות – במקום 25 אחוז ריאלי המס תחת התיקון יהיה רק 15 אחוז נומינלי (ללא הצמדה למדד המחירים).

מה זה תיקון 190

מה הם התנאים לשימוש בתיקון 190?

על מנת לקבל את האפשרות להטבת המס יש לעמוד בשני קריטריונים עיקריים: על החוסך להיות מעל גיל 60 וצריך שיהיה לו סכום הפקדות של למעלה מ-4500 שקלים בחודש (סכום זה משתנה משנה לשנה וכדאי לבדוק מה הסכום הרלוונטי לשנה הנוכחית). במידה והחוסך לא עומד בתנאים הללו הוא לא יוכל למשוך את הכספים ומשיכת הכספים תחשב משיכה שלא כדין ותגרור קנסות גבוהים.

 

יתרונות וחסרונות

היתרון המשמעותי ביותר הוא האפשרות למשוך את הכספים בכל עת ולקבל הטבת מס שיכולה לחסוך סכומי כסף גבוהים. יתרון נוסף לכספים שנמשכו באמצעות תיקון 190 הוא העובדה שכספים אלו מוכרים כקצבה פטורה שניתן לקבל עליה פטור ממס בשעת הפרישה.

עם זאת לא לכל אחד מתאים השימוש בתיקון 190 – לא כולם עומדים בקריטריונים לקבלת הטבת המס ולעיתים השימוש איננו כדאי כלכלית (בייחוד במקרים  בהם לא משתלם לעבור ממס ריאלי למס נומינלי). על מנת לדעת אם כדאי לכם לעשות שימוש ב תיקון 190 מומלץ לפנות לחברות ייעוץ שתסייע לקבל החלטה נבונה.

מה זה תיקון 190

אפשרות להורשת הכספים

יתרון משמעותי נוסף למשיכת הכספים האמצעות תיקון 190 הוא האפשרות להוריש את הכספים ללא צורך בתשלום מס במידה והחוסך הולך לעולמו לפני גיל 75. במידה והחוסך הולך לעולמו לאחר גיל 75 יורשיו יוכלו להחליפו במשיכת הכספים ולשלם מס של 16 אחוז נומינלי על הכספים. היתרונות במשיכת הכספים בתיקון 190 רבים ושימוש חכם בתיקון יכול לחסוך עשרות ואפילו מאות אלפי שקלים.

 

סיכום

תיקון 190 מאשר הטבת מס משמעותית על משיכת כספי השקעה – במקום מס של 25 אחוז ריאלי על הרווחים ניתן לשלם 15 אחוז נומינלי בלבד. הקריטריונים העיקריים לקבלת ההטבה הם גיל החוסך (מעל 60) וסכום ההפקדה שיש ברשותו (4500 ₪ לערך). מומלץ לפנות לחברה מתאימה כדי לדעת האם שימוש בתיקון ומשיכת הכספים כדאית עבורכם או שלא.

מה זה תיקון 190

מה היה לנו במאמר?

רוצה להתחיל דף חדש?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מידע נוסף

מערכת בנק ישראל
פיננסים
מערכת בנק ישראל

בנק ישראל הוא הבנק המרכזי בישראל והוא מפקח על כל הבנקים. העומד בראש הבנק הוא נגיד בנק ישראל וכך, מידי חודש עליו לבדוק את מצב

קרא עוד »
מה הם התנאים לירושה עצמית?
פיננסים
מה הם התנאים לירושה עצמית?

מודל ירושה עצמית הוא פתרון מימון יעיל לגיל השלישי. יותר ויותר אנשים מביעים התעניינות בתנאי המודל והחלטנו לסקור את התנאים לירושה עצמית בכתבה קצרה וממוקדת.

קרא עוד »