סולם דירוג אשראי

דירוג אשראי הוא בעצם כלי פיננסי הניתן למלווים על מנת להעריך את יכולת המלווה להחזיר את ההלוואה יחד עם הריבית שנקבעה במעוד הפירעון המקורי. ניתן להתייחס אל דירוג האשראי גם כציון המייצג עד כמה סיכון יש במתן הלוואה או בהשקעה בו. ציון זה נקבע לפי סולם דירוג אשראי. 

דירוג אשראי הוא דירוג שנקבע על ידי הערכה של חברות דירוג אשראי מנוסות המתבסס בעיקר על ההיסטוריה הפיננסית של אותו אדם, חברה או תאגיד.

דירוג האשראי הוא אחד הגורמים החשובים ביותר שבעזרתם קובעים המלווים אם לאשר הלוואה או אשראי ואם כן באיזה ריבית. לכן מאוד חשוב להבין את סוגי דירוגי האשראי השונים, כיצד הם נקבעים ואיך הם משפיעים על העתיד הכלכלי שלנו.

דירוג אשראי של חוב

דירוג אשראי של חוב הוא סוג של דירוג אשראי. דירוג זה מעריך את היכולת של חברה מסוימת לעמוד במחויבות פיננסית ספציפית. הדירוג מתייחס רק לאותה מחויבות פיננסית ולתנאים שנקבעו בה. הוא לא כולל מצב של פשיטת רגל של החברה לדוגמה ומה יקרה במצב כזה.

סולם דירוג אשראי זה הוא סולם אותיות שנע לרוב בין AAA ל-D, כך ש-AAA הוא הדירוג הגבוה ביותר והא מסמל יכולת חזקה של החברה לעמוד בהתחייבות- סיכון כמעט לא קיים. לכן בהשקעות כאלה הריבית בדרך כלל תהיה נמוכה – רווח קטן יותר לסיכון נמוך יותר.

D הוא הדירוג הנמוך ביותר והוא קובע כי יש סיכוי מאוד גבוה שהחברה לא תעמוד בהתחייבויותיה ויהיה כשל פירעון. במצב כזה השקעה באותו מכשיר חוב היא מאוד מסוכנת אך הריבית גבוהה בהתאם.

דירוג אשראי של חוב לטווח ארוך

דירוג אשראי של חוב לטווח ארוך הוא דירוג שמתייחס ליכולת של חברה לעמוד בהתחייבויותיה לאותו חוב לתקופה הארוכה משנה. כלומר, דירוג זה מסתכל על היכולת העתידית של החברה ולוקח בחשבון גורמים שונים ומגוונים כדי להעריך את עתידה הכלכלי של החברה לטווח הרחוק.

דירוג אשראי לטווח ארוך הוא הדירוג שנמצא יותר בשימוש.

דירוג אשראי של חוב לטווח קצר

דירוג אשראי של חוב לטווח קצר מתייחס ליכולת החברה לעמוד בתנאי התחייבות מסוימת לתקופה של שנה או פחות. סולם דירוג אשראי זה הוא גם כן סולם אותיות אך שונה מזה של דירוג לטווח ארוך והוא נע בין A1 ל-D.

הדירוג נמצא פחות בשימוש, אך הופך נפוץ יותר ויותר אצל משקיעים המחפשים השקעות לטווח קצר בהשפעת המשברים הכלכליים העולמיים.

דירוג אשראי למנפיקים

דירוג אשראי למנפיקים הוא דירוג אשראי המעריך את היכולת של חברה לעמוד במחויבויותיה הפיננסיות הכוללות ולא במחויבות פיננסית אחת. הוא בעצם מעריך את היציבות והיכולת הכלכלית של חברה.

סולם הדירוג הוא גם כן סולם אותיות זהה לזה של דירוג אשראי של חוב.

דירוג אשראי לטווח ארוך למנפיקים

דירוג אשראי לטווח ארוך למנפיקים הוא דירוג אשראי המתייחס ליכולת של חברה לעמוד במחויבויותיה הפיננסיות לתקופה הארוכה משנה. דירוג זה נע גם כן בין AAA ל-D. והוא מספק למלווים והמשקיעים מידע על היכולת של החברה ועל עתידה הכלכלי.

דירוג אשראי לטווח קצר למנפיקים

דירוג אשראי לטוח קצר של מנפיקים מתייחס ליכולת של החברה לעמוד במחויבויותיה הפיננסיות בתקופה של שנה או פחות. זה דירוג שנמצא פחות בשימוש. סולם הדירוג נע בין A1 ל-D.

דירוג מקדמי

דירוג מקדמי הוא דירוג אשראי זמני שנותנות חברות דירוג האשראי לחברות שונות במקרה הצורך, אך רק בתנאים מיוחדים. בדרך כלל דירוג זה ניתן במצב בו החברה עומדת בפני ארגון מחדש, משקיעים חדשים או אירוע טרנספורמטיבי.

דירוג זה מאפשר למשקיעים ומלווים להעריך את הדירוג העתידי של אותה חברה לפני השינוי אך עדין מהווה אזהרה שזהו דירוג זמני ולא קבוע וייתכן שהוא ישתנה כאשר יגיע כל המידע לחברת הדירוג או במקרה שהשינוי לא יצא לפועל.

שיקום חוב

שיקום חוב מייצג את היכולת של חברה להחזיר ריבית צבורה וקרנות גם לאחר כשל פירעון. זה בעצם דירוג הניתן באחוזים ומייצג את אחוז ההשקעה שלא יאבד. כלומר, אם השקעת 10 אלף שקל ושיקום החוב הוא 40%, אז גם במקרה של כשל פירעון עדיין תקבל חזרה 4 אלף שקל.

דירוג זה ניתן רק לחברות עם דירוג אשראי נמוך יחסית, בדרך כלל BBB ומטה, שמעריך שיש סיכון בינוני עד גבוה בהשקעה בהן ולכן שיקום החוב חשוב כדי לקבל החלטה.

המרה בין דירוג גלובלי לדירוג מקומי

דירוג האשראי שניתן בישראל נקבע על ידי חברות דירוג אשראי פרטיות מקומיות והוא מעט שונה מדירוג האשראי הגלובלי. שני סולמות הדירוג הן אותיות אך רמות הדירוג משתנות מעט ולא חופפות.

הסיבה לכך שיש דירוג מקומי ודירוג גלובלי הוא שבדירוג הגלובלי יש התייחסות גם לדברים נוספים כמו דירוג האשראי של המדינה הריבונית בה נמצאת החברה שיכול לשנות את הדירוג הגלובלי שלה.

בכל מקרה ניתן להמיר את הדירוג המקומי בדירוג גלובלי. קיימות טבלאות המרה שמדרגות את הציונים השונים המקומיים ומשוות אותם לדירוגים הגלובליים המקבילים שלהם.

דירוג אשראי גבוה

דירוג אשראי גבוה נחשב דירוג אשראי מעל BBB. זה דירוג שקובע כי סיכון ההשקעה נמוך עד לא קיים ולחברה יש יכולת חזקה לעמוד במחויבויותיה. דירוגים אלו מקבלים דירוג של 'ציון להשקעה'.

דירוג אשראי גבוה בעצם מאפשר למלווים להיות בטוחים בהשקעה שלהם ושהכסף שלם יחסית בטוח, אך גם מאפשר ללווים לקבל הלוואה יותר בקלות עם ריבית נמוכה.

דירוג אשראי נמוך

דירוג אשראי נמוך הוא BBB ומטה הם דירוגים שנחשבים 'ציונים ספקולטיבים'. כלומר השקעה בחברות עם דירוג זה היא מסוכנת מאחר ולחברה יש יכולת בינונית או חלשה לעמוד במחויבויותיה.

שורה תחתונה

דירוג האשראי בין אם הוא דירוג לחברה או לאדם פרטי משפיע על העתיד הכלכלי שלו. חשוב לנסות ולשפר את דירוג האשראי שלך כמה שניתן כדי לחסוך הרבה מאוד כסף בין אם זה בקבלת אשראי כשתצטרך או לחסוך כסף על ריבית גבוהה.

פנה אלינו ונוכל לעזור לך למחוק רישומים שליליים מתיק האשראי שלך על מנת שתוכל לקבל דירוג אשראי גבוה יותר.

עורך דין יוני לוי
רוצה להתחיל דף חדש?
משרדנו מתמחה בניקוי BDI, טיפלנו באלפי תיקים ועזרנו לאלפי לקוחות שלנו להתחיל מחדש בבנקים, ע"י צוות מסור וקשרים שצברנו מעל עשור. מלא את הטופס ותתחיל דף חלק.
מידע נוסף

דירוג אשראי נמוך

אם אנו מדברים על עולם אידיאלי, לכל אחד יהיה מספיק כסף לדאוג לצרכים שלהם. עם זאת, מול המציאות, לרובנו אין ברירה אלא לקחת הלוואה בכדי

קרא עוד »

דירוג אשראי גבוה

כשאתם באים לבקש הלוואה מהבנק, אתם רוצים לקבל אותה מהר ובתנאים הטובים ביותר שאפשר. אבל כולנו יודעים זה לא תהליך כזה פשוט.  הבנק או הגוף

קרא עוד »

שיקום חוב

המוצר המרכזי של חברות הדירוג הוא אמנם דירוגי אשראי שונים אך זהו לא המוצר היחיד שהם מספקות. חברות הדירוג מאפשרות לנו לדעת גם על שיעור

קרא עוד »

דירוג מקדמי

לפני שניכנס להסבר על מהו דירוג מקדמי ולמה חשוב לדעת עליו. עלינו קודם כל להבין את הדרך בה מתנהל ענף ההשקעות והתחום הפיננסי בכלל. כשאנחנו

קרא עוד »

דירוג אשראי למנפיקים

שלא כמו דירוג אשראי אישי, דירוג האשראי למנפיקים הוא סקירה של היסטוריית העסקאות של החברה. דירוג כזה משמש למדידת רמת הסיכון הכספי של העסק למלווה

קרא עוד »

דירוג אשראי של חוב

דירוג אשראי הוא חוות דעת של סוכנות אשראי מסוימת ביחס ליכולתה והנכונות של ישות (ממשלה, עסק או יחיד) למלא את התחייבויותיה הכספיות בשלמותן ובתאריכי היעד

קרא עוד »