תקופת הגבלה

דוח האשראי שלך, המכונה לעיתים תיק האשראי או היסטוריית האשראי שלך, הוא תיעוד מפורט של כל חשבונות האשראי והחובות שלך. הוא מכיל מידע על כמה חובות יש לך, באיזו תדירות אתה משלם את חשבונות האשראי שלך וחובת אחרים בזמן, וכמה זמן אתה מנהל את חשבונות האשראי שלך. זה כולל גם מידע המאפשר זיהוי אישי, כמו שמך, מספר תעודת זהות וכתובת.

דוח האשראי

דוח האשראי שלך מכיל ארבעה סוגים של מידע:

1. מידע עבור זיהוי

פרק זה בדוח האשראי שלך כולל מידע אישי, כגון שמך, כתובת ותאריך לידה, ויכול לכלול גם מידע על תעסוקה. המידע המזהה הכלול בדוח האשראי שלך אינו משמש לחישוב דירוגי אשראי.

2. חשבונות אשראי

דוח האשראי שלך מפרט את חשבונות האשראי שקיבלת מהמלווים שלך. כל חשבון אשראי כפי שמדווח על ידי המלווים מכיל בדרך כלל מידע על סוג החשבון (לדוגמה, כרטיס אשראי, משכנתא או הלוואה אוטומטית), התאריך שבו פתחת את החשבון, מסגרת האשראי שלך או סכום ההלוואה, יתרת החשבון שלך והיסטוריית תשלומים.

3. מידע על בירורים בעבר

פרק זה כולל מידע על החברות ששלפו עותק של דוח האשראי שלך, המכונה לעיתים "חקירה". ישנם שני סוגים של פניות שתוכלו למצוא בדוח האשראי שלך: פניות "רכות" ופניות "קשות".

פניות רכות עשויות לכלול את הבקשות שלך לראות את דוח האשראי שלך, פניות מצד חברות המרחיבות לך הצעות שאושרו מראש לכרטיסי אשראי, או פניות שנעשו על ידי הנושים הנוכחיים שלך המעוניינים לבצע בדיקת אשראי (המכונה גם "ניטור חשבון") . פניות רכות גלויות רק לך ולא למלווים או נושים פוטנציאליים.

פניות קשות מתרחשות כאשר מלווה פוטנציאלי סוקר את היסטוריית האשראי שלך מכיוון שהגשת בקשה לאשראי כמו הלוואה חדשה או כרטיס אשראי. אלה עשויים להישאר בדוח האשראי שלך במשך 36 חודשים. אמנם פניות קשות משפיעות על דירוגי האשראי, אך בירורים רכים אינם עושים זאת.

4. רשומה ציבורית 

מידע על רשומות בית המשפט הציבורי המדווח ללשכות האשראי, כמו פשיטות רגל, מופיע גם בדוח האשראי שלך. חשבונות שהועברו לפירעון שהועברו לסוכנות גבייה יכולים להיכלל גם בדוח האשראי שלך.

בקשה להפסקת איסוף מידע או להגבלת מסירת נתוני אשראי

המידע הנמצא בתיק האשראי שלך הוא מידע אישי ולכן לפי החוק אתה רשאי להחליט עליו. החוק מאפשר לך לפעול במספר דרכים אם אינך מעוניין שגופים יראו את דוח האשראי שלך או בכלל שיאספו עליך מידע:

בקשה להפסקת איסוף מידע

אתה יכול להגיש בקשה להפסקת איסוף מידע בעזרתה תשיג שני דברים, הראשון הוא מחיקת כל המידע בנאסף עד כה והשני הוא הפסקת איסוף מידע מיידי עליך. 

חשוב לזכור שהצעד הזה הוא מאוד דרסטי. אתה יכול לבטל את הבקשה ויתחילו לאסוף עליך מידע אבל בדרך כלל לוקח לפחות חצי שנה או יותר כדי לאסוך עליך מספיק מידע לבניית תיק אשראי.

בקשה להגבלת מסירת נתוני אשראי

צעד נוסף שאתה יכול לעשות הוא לקבוע למי תהיה גישה לתיק האשראי שלך. אתה יכול לבחור בין 3 אפשרויות: הגבלת גישה של כל הגופים הפיננסים, הגבלת גישה של חלק מהגופים (כמו הגופים החוץ בנקאיים) או הגבלת גישה של גוף ספציפי.

מלבד הזכויות האלו, כדאי לדעת שלפי החוק, גם ככה אם גוף מסוים רוצה לגשת לתיק האשראי שלך, עליו לקבל את הסכמתך לכך והוא יתבקש להחתים אותך על טופס שמאשר זאת. כך שאתה תדע מראש אם מישהו מנסה לראות את הדוח שלך.

אמנם, הגישה לדוח האשראי שלך מוגבלת על ידך אבל יש תמיד יוצאי דופן. במקרה בו יש בתיק האשראי שלך מידע המציג באופן מובהק שלא עמדת בהתחייבות או אי פירעון הלוואה. לא תוכל להגיש בקשה להפסקת איסוף מידע או הגבלת גישה לנתוני אשראי למשך תקופת הגבלה מסוימת.

אם תנסה להגיש אחת מהבקשות היא תתבטל אוטומטית.

תקופת ההגבלה היא לרוב תקופה שנמשכת 3 שנים, והיא נכנסת לתוקף מיד כשמתקבל מידע כזה. הנה מספר דוגמאות למידע כזה: מתן צו כינוס, פתיחת תיק בהוצאה לפועל בסכום הגדול מ-5000 שקלים, הכרזה כלקוח מוגבל, התראה מהבנק על שירוב לכבד 5 צ'קים, פתיחת הליכים בבית משפט בעקבות חוב, הכרזה על פשיטת רגל וכדומה.

אם אתה רוצה לנסות למחוק רישומי BDI שליליים מתיק האשראי שלך, פנה אלינו ונעזור לך להגיש בקשה למחיקת רישום שלילי.

מה היה לנו במאמר?
ניקוי BDI שלילי
עורך דין יוני לוי
רוצה להתחיל דף חדש?
משרדנו מתמחה בניקוי BDI, טיפלנו באלפי תיקים ועזרנו לאלפי לקוחות שלנו להתחיל מחדש בבנקים, ע"י צוות מסור וקשרים שצברנו מעל עשור. מלא את הטופס ותתחיל דף חלק.
מידע נוסף

חוק נתוני אשראי

חוק נתוני האשראי החדש מסדיר את אופן איסוף המידע הפיננסי אודות אזרחים ובאיזו צורה תהיה לכם ולגופים הפיננסים השונים גישה אליו. אז איפה חידש החוק

קרא עוד »

הגבלת מסירת נתוני אשראי

לאחר סיום הלימודים, דירוג האשראי שלך הוא ככל הנראה הציון היחיד שאתה תתעניין בו עמוקות. אלא שהפעם זה לחיים הכלכליים שלך. המספר בן שלוש הספרות

קרא עוד »

הפסקת איסוף נתוני אשראי

רוב הסיכויים ששמעתם פה ושם את המונחים "דירוג אשראי", "אשראי טוב" ו"אשראי רע". אך למרות שכולם ביטויים מוכרים מאוד, הם יכולים להיות גם מבלבלים מאוד.

קרא עוד »

מה זה דוח נתוני אשראי

דו"ח האשראי שלך הוא הצהרה מפורטת של היסטוריית האשראי שלך. זה כולל את חשבונות כרטיסי האשראי שלך, הלוואות, היסטוריית תשלומי חיוב ורשומות פומביות לגבי פשיטות

קרא עוד »